Omán utazási információk

Induljon velünk egy varázslatos utazásra, ahol felfedezheti Omán lenyűgöző szépségeit és gazdag kulturális örökségét. Az Arab-félsziget egyik gyöngyszeme, Omán, egy olyan ország, ahol a modern életstílus és a hagyományos arab kultúra harmóniában él egymás mellett. Fedezze fel a lenyűgöző tengerpartok homokos öblöit, a hagyományos bazárok színes forgatagát, és merüljön el az arab világ történelmében és mesebeli tájainak varázsában.

Az Arab-félsziget egyik gyöngyszeme, Omán, egy olyan ország, ahol a mai modern életstílus és a hagyományos arab kultúra harmóniában él egymás mellett.

Oldalunk segítségével tervezze meg élményekkel teli utazását Ománba, és merüljön el egy olyan világban, ahol a vendégszeretet és a kalandok várnak Önre minden sarkon. Omán várja Önt, hogy felfedezze e csodálatos ország rejtett kincseit!

Ománi gasztronómia

Az ománi gasztronómia nagyon összetett, az ételek Indiából, Afrikából és az Arab-félsziget egyes részeiről származnak. Ezek az ételek nagyrészt csirke- vagy bárányhúsból készülnek, mellé pedig rizst tálalnak köretként. Főbb fűszerként pedig a sáfrány, a gyömbér és a szerecsendió dominál. A tenger behatása miatt nagy hangsúlyt fektetnek a tenger gyümölcseire is, a cápahúst pedig csemegeként fogyasztják.

Milyen ízek vannak?

Az ománi ételek kevésbé fűszeresek, és ritkán szolgálják fel őket melegen. Fűszerként leginkább a sáfrányt, gyömbért és a szerecsendiót használják.

Milyen tradicionális ételek vannak?

  • A Majboos vagy másnéven Kabsa egy sáfránnyal kevert rizs, fehér vagy vöröshússal fűszerezve, melyben leginkább a kardamon és a sáfrány íze dominál. Ezt leginkább különleges alkalmakkor szolgálják fel pl: esküvőkön.
  • A Shuwa nevű ételt leginkább Omán leghíresebb fesztiváljának időszakában készítik a helyiek. Ez az étel általában bárányból, kecskéből vagy tevéből készül. Az első napon a húst fűszerekben marinálják, majd banánlevélbe csomagolva egy földbe süllyesztett kemencében sütik. Ha elkészült rizzsel és paradicsomszósszal tálalják.
  • Egy másik nevem étel Ománban a Mashuai, ami egy sült királyhalból és egy sós-citromos rizsből álló étel.
  • A Mushaltat egy mézzel, hússal, spenóttal vagy sajttal töltött puha laposkenyér.
  • A datolya egy hagyományos ománi étel, amit gyakran Kahwával szolgálnak fel. Ez az étel a vendégszeretet nemzeti szimbóluma.
  • A Shawarma az összes közel-keleti országban nagy népszerűségnek örvendő szendvics, ami pitakenyérből és fűszerekbe pácolt húsból áll, gyakron sültkrumplival vagy fokhagymás tésztával fogyasztják.
  • A Mishkak egy másik népszerűségnek örvendő utcai étel, grillezett pácolt húsból készül, általában csirke, birka vagy marhahús hosszú fapálcikákra tűzve, mint itthon a saslik.
  • Omán híres édessége a Halwa. Ez egy kocsonyás állagú étel, ami barna cukorból, mézből, tojásból és különféle fűszerekből áll. Sok ízben elérhető, például; rózsavíz, dió, csokoládé stb.
  • A Laban egy joghurt szerű ital, sós ízű és legtöbbször kardamonnal és pisztáciával kiegészítettve szolgálják fel.
  • A Kahwa Omán kávéja. Nagyon erős és keserű, kardamonnal ízesített ital, gyakran apró csészékben szolgálják fel datolyával vagy halwával.
  • Az ománi kenyér vagy más néven Khubz Ragag cseppet sem hasonlít a hazaira. Az egészségesebb életmódott kedvelőknek sajttal, majonézzel vagy mézzel tálalják.
  • A Harees egy tradícionális ománi étel, leginkább a Ramadan ideje alatt fogyasztják. A Harees egy olyan étel, amelyet áztatott búza és hús, tisztított vaj és bárányhús zsír keverékéből készítenek, amit egy éjszakán át hagyják pihenni. Tányéron tálalva inkább hasonlít kásához. Arab fűszerekkel ízesítik, és a tálaláskor fahéj és cukor is hozzáadódik, hogy finom ízt és illatot adjon neki.
Kóstolja meg az ománi konyha ízletes világát szállásainkon! Merüljön el az autentikus fűszerek, hagyományos ételek és gazdag aromák kavalkádjában, hogy egy igazán felejthetetlen gasztronómiai élményben legyen része.

Milyen pénzt használnak?

Omán hivatalos pénzneme az ománi rial (OMR). Az ománi rial papírpénzei különböző címletekben elérhetők, mint például:

  • 1/2 rial
  • 1 rial
  • 5 rials
  • 10 rials
  • 20 rials
  • 50 rials

Az ománi bankjegyek általában élénk színűek, és díszítve vannak Omán kulturális és történelmi motívumaival, valamint fontos épületekkel és alakokkal. Az egyes címletek mérete és színe eltérő, hogy könnyebben meg lehessen különböztetni őket

Omán a harmadik legerősebb fizetőeszközzel bíró ország, hivatalos pénzneme az ománi riál (kb. 1000 Ft), ami 1000 baisa-ra oszlik.

Milyenek a pénzváltási lehetőségek? Mit fogadnak el, USD-t, EUR-t vagy bankkártyát?

  • Az ország egész területén elterjedtek az ATM automaták használata, ahogy a kártyás fizetés is mindennapos számukra. Arra azonban érdemes figyelni, hogy leginkább a Visa és a MasterCard kártyák azok, amelyek elfogadottak. Az American Express kártyákat is elfogadják Ománban, azonban egyes helyeken akár 5%-os díjat is felszámolnak a használatáért.
  • Nagyon fontos, hogy biztonságos szervezeteknél intézzük a pénzügyi műveleteinket. Ehhez az Ománi Központi Bank van a segítségünkre, akik az alábbi nyolc helyet javasolja a turisták számára: Oman UAE Exchange (több, mint 10 helyen az országban), Travelex Oman, Al Ansari Exchange-Emirates Cooperative Society, Al Jadeed Exchange Corporate Office, Musandam Exchange, Hamdan Exchange és az Asia Express Exchange.
  • Fontos figyelembe venni, hogy a a tarnzakciók sikerességéhez előfordulhat, hogy az útlevélre is szükség lehet.
  • A legideálisabb, ha a reptéren megtörténik a pénzváltás, hiszen ott nem számolnak fel plusz díjakat ezért a szolgáltatásért. A valutaváltásnál fontos figyelembe venni, hogy a helyiek a riált preferálják leginkább, de az amerikai dollár és az euró is elfogadott a szállodákban és nagyobb üzletekben, azonban ilyen a visszajáró összeg helyi valutában történhet.
  • Ománban csak a 2013 és az azutáni kibocsájtott USD címleteket fogadják el.

Közlekedés Ománban

Autó bérlés:

  • Nemzetközi vezetői engedély (IDP) szükséges az autóbérléshez, ez a helyi jogosítvány fordítása.
  • Az autóbérléshez az ügynökségeknek érvényes jogosítványt és érvényes útlevelet vagy bármely személyazonosságot igazoló dokumentumot kell bemutatniuk.
  • A legtöbb autóbérlő cég 21 éves kor alatt nem engedélyezi a bérlést, de előfordulhat, hogy a bérlőnek legalább 25 évesnek kell lennie.
  • Ománban az út jobb oldalán kell vezetni.
  • Az ománi hatóságok nagyon szigorúan szabályozzák a szabálysértőket.

Egyéb közlekedés:

  • A tömegközlekedés Ománban nincs úgy kiépülve mint hazánkban, ezért érdemes inkább autót bérelni. Azonban ha mégis megpróbálkozunk vele, akkor a Mwasalat nevű applikációt ajánljuk. Ez az Ománban lévő busztársaság alkalmazása, itt lehet minden hasznos információról értesülni. Fontos tudni, hogy a buszokon csak készpénzzel lehet fizetni.
  • Ománban nincs vasúti közlekedés. A városok közötti tömegközlekedést buszokkal oldják meg. Míg a főváros és Salalah között légi közlekedés működik.
  • A fővárosban és vonzáskörzetében a turisták leginkább taxikkal és iránytaxikkal közlekednek, hiszen a városi tömegközlekedés nagyon csekély.
  • A parkolás csak mint itthon nagyon sok helyen fizetős.
  • A bérelt autók rendszáma piros, mint a céges autóké.
  • Érdemes már itthon letölteni Omán térképét a Google Maps-el, hogy offline is elérhessük. A gps kapcsolattal időnként meggyűlhet a bajunk, ugyanis sokszor a nyíl lemarad a mi mozgásunkhoz képest. Valamint gondot okozhat, hogy az éttermek és az érdekes helyek csak random vannak feltüntetve.

Fakultatív kirándulások Salalah-ból!

A "Félnapos kirándulás Salalah városában" c. kirándulásünk egy félnapos városnézés Salalah-ban, ahol a Szultáni Nagymecsetet, helyi ültetvényeket és a hagyományos Al Haffa piacot fedezhetik fel. Egy másink túra, a "Kelet Jebel safari," a természeti szépségeket mutatja be, beleértve az Ain Razat forrásait, a festői Wadi Darbat oázist, és a Jebel Samhan hegyvonulatait. A sivatagi szafarin a Rub al Khali sivatagot és az "Ubar elveszett városát" látogathatják meg, ahol egy lenyűgöző naplementében is gyönyörködhetnek. Az UNESCO Világörökségi helyszíneket bemutató túrán olyan történelmi helyszíneket járhatnak be, mint az Al Baleed Régészeti Park, a Sumhuram romváros és a Wadi Dawka tömjénfák oázisa.

A "Félnapos kirándulás Salalah városában" c. kirándulásünk egy félnapos városnézés Salalah-ban, ahol a Szultáni Nagymecsetet, helyi ültetvényeket és a hagyományos Al Haffa piacot fedezhetik fel.


Muscat és más városok

Omán fővárosa, Muscat, gazdag kulturális és történelmi látnivalókat kínál, mint például a Szultán Qaboos Nagy Mecset és a Királyi Opera Ház. Az ország egyéb nevezetességei közé tartozik Nizwa történelmi városa és a festői Wadi Bani Khalid oázis. Ománban felfedezhetők továbbá a Sharqiya Sivatag lenyűgöző homokdűnéi, a természeti szépségekben gazdag Masirah-sziget, valamint a Ras al Jinz teknősrezervátum.

Muscatról bővebben

Muscat Omán fővárosa. Itt keveredik az iszlám kultúra és az ország hangulatát képviselő műemlékek. Muscat kiváló hely azok számára, akik érdeklődnek az arab építészet iránt, mivel itt található néhány a régió leglenyűgözőbb mecsetje közül. A szuvenír vásárlásra is itt van leginkább lehetőség.

  • Szultán Qaboos Nagy Mecset: Omán legnagyobb mecsetjének tartják, és az egyetlen mecsetnek, amely nyitva áll nem muszlimok számára. A fő imateremben 6500, a női imateremben 750 hívő fér el. A mecset teljes befogadóképessége 20 000. Itt található a világ legnagyobb csillárja és a világ legnagyobb szőnyege is az imateremben.
  • Királyi Opera Ház Muscatban: Az operaház az Omán művészet és kultúra központja. A Muscat Királyi Operaházban színházterem, kertek, kiskereskedelmi üzletek és éttermek is találhatók. Fehér márványból és kőből készült, az előcsarnokán számos szimmetrikus torony és csúcsos ívek találhatók.
  • Qurum Természeti Park: A 400 hektáros zöld területű parkban széles rózsakertek, gyermekjátszók, mesterséges tó és szökőkút található, amit a látogatók élvezhetnek, amiközben piknikeznek vagy csak sétálnak a fák között kialakított sétányokon. Ez Muscat legnagyobb természetvédelmi parkja közé tartozik, és mindenki számára ingyenes, aki el akar menekülni és pihenni a nyüzsgő városban.
  • Muttrah Souq: Ez a város bevásárlónegyede, ami mindig zsúfolt a vásárlóktól, akik autentikus ománi termékeket keresnek. Kapni itt emléktárgyakat, táskákat, fejkendőket, lakásdekorációt, csillárokat, ruházatot, friss gyümölcsöt, agyagedényeket és egyéb portékákat.
  • Muttrah erőd: Az erőd egy sziklás dombon áll, és Muttrah városára néz. 1508-ban a portugálok megépítették a Muttrah-erődöt, amit tárolónak használtak, valamint innen felügyelték a kikötőt. Korábban katonai célokra használták, de manapság a látogatók számára tartják fenn. Az erőd három kör alakú toronyból áll, amit meg lehet nézni, és ahonnan legjobb kilátás nyílik a városra és a kikötőre.

További városok

Nizwa

  • Omán fővárosa volt az i.sz. 6. és 7. században. Autóval lehet eljutni a városba, ahol megtekinthető a 17. században épült Nizwa erőd, múzeum, szabadtéri piac és a kecskepiac is.
  • A Nizwa erőd a város központja, a bejáratánál hatalmas kerek tornyok és magas falak állnak. Az erőd a 12. századig nyúlik vissza, de teljesen 1650-ben épült fel. Vastag homokszínű toronyból, lépcsőkből, rejtett szobákból és földalatti folyosókból áll.
  • Nizwa az Ománban nőtt datolya központja, így érdemes meglátogatni az itt lévő datolyapiacot is.
  • Péntek reggelente a városban kecskeárverást tartanak. A gazdák és pásztorok az egész régióból ellátogatnak a piacra, állataikkal az árverésre. Lehet zajos, élénk és kaotikus, ahogy a tulajdonosok és az árverezők tárgyalnak a kecskék áráról. Korán kezdődik és korán végződik, körülbelül kilenc órakor.

Bahla

  • A Bahla erőd Bahlah városában található, amely harminc percre van Nizwától. Az erőd az UNESCO Világörökség része, a falak és tornyok sárból és kő alapokból épültek a Banu Nabhan törzs (Nabahina) által a 12. és 15. században.

Al Hamra

  • Al Hamra egy 400 éves város Omán északkeleti részén, az Ad Dakhiliyah régióban. A város az Al Abri törzs otthona, híres régi, többemeletes, sárból és pálmagerendákból épült házairól, amelyek Omán legrégebbi épületei közé tartoznak. A környék látványosságai közé tartozik a Shams-hegy, az ország legmagasabb csúcsa, valamint az Al Hoota-barlang, a világ egyik legnagyobb barlangrendszere.
  • A Jebel Shams az Omán egyik leglenyűgözőbb kilátást kínáló hegye. Ez az Omán legmagasabb hegye, 3009 méteres tengerszint feletti magassággal.

Wadi Bani Khalid

  • Omán legnépszerűbb úticélja, sokan oázisként is emlegetik a sivatagban. Patakja egész évben folyik. A „wadi” szó keskeny szurdokot jelent, amely vízszállítóként működik a hegyekből a mélyebb területekre.
  • Wadi Bani Khalid türkiz és smaragd színű medencékből áll.
  • Wadi Bani Khalid egy híddal, étteremmel és pihenőhelyekkel kiépített hely, ahol tökéletes fürdési lehetőségek vannak.

Misfat al Abriyeen:

  • Misfat al Abriyeen egy egyedülálló hegyi falu Omán Al Dakhiliyah kormányzatának Al Hamra lábainál, 1000 méterrel a tengerszint felett. A falu házai különlegesek, mivel sárból és kőből készülnek, így messziről láthatók az narancsszínű és barna árnyalatok. A keskeny utcák megakadályozzák a gépkocsik behajtását a faluba.
  • Az Al Hoota-barlang kb. 25 percre van a falutól, ez egy kétmillió éves barlang, amelyben négy természetes tó található.
  • Az Al Mazare egy hétórás túra, ami a faluban kezdődik, a jelzéseket (fehér, sárga és piros zászló) követve eljuthatunk a W9-es útra. A túra során ugrálni, gázolni és mászni kell, átkelni sziklákon, emelkedőkön és sekély medencéken.

Salalah

  • A régió kulturális és gazdasági központja az ország második legnagyobb városa, Szalála (Salalah), az Arab-tenger egyik ékköve, melynek óvárosa és bazárja megőrizte középkori állapotát. Salalah területe már az ókorban a tömjénkereskedelem egyik központja volt, és ma is a királyok illata lengi be az egész várost – a szakértők egyöntetűen állítják, hogy a Dhofar régió déli részén növő tömjénfák adják a világ legjobb tömjéngyantáját. Ha nem érünk oda szüretre, a védett tömjénfaligetet akkor is érdemes megnézni a Wadi Dawkah nemzeti parkban, és megkóstolni a tömjénmézet. A városhoz közeli Al Baleed régészeti parkban még tömjénmúzeumot is találunk a régmúlt romjai és a tengerészeti történelmet bemutató kiállítás mellett.

Sharqiya Sivatag:

  • A Sharqiya homokdűnék korábban Wahiba homokdűnéknek nevezték. Itt élnek a beduin emberek.
  • A Royal Geographical Society dokumentálta sokféleségét 16 000 gerinctelennel és 200 egyéb vadon élő állatfajjal és 150 őshonos növényfajjal.
  • A sivatag területe 12 500 négyzetkilométer.

Masirah-sziget:

  • A Masirah-sziget egy ománi légibázisnak ad otthont, de a városok viszonylag kicsik. Ez azt jelenti, hogy kevés a tömeg és sok a felfedeznivaló félreeső hely.
  • Rendszeres kompok állnak rendelkezésre a szárazföldre és vissza. A Masirah-szigeten a legnépszerűbb időtöltés közé tartozik az úszás, a partok közelében található hajóroncsok sokaságának megtekintése és az évente a kelési időszakban megjelenő több mint 30 000 teknős megfigyelése.

Ras al Jinz:

  • Omán legkeletibb csücskén található Ras al Jinz, egy teknősrezervátum, amely segíti az Indiai-óceán tengeri teknőseinek betelepítését és védelmét.

Ünnepek

  • A dél-ománi Dhofar régiónak van egy Al-Bar'ah nevű hagyománya, amely magában foglalja a háborúhoz hasonló táncot és a törzsi éneklést. Férfiak és nők egyaránt félkörben adják elő.
  • A Muscat Fesztivál az ománi kultúra nemzeti ünnepe. Általában január és február hónapokban zajlik. Vannak zenei előadások, szellemi szemináriumok, verses estek is.
  • A jelentős modern zenei fesztiválok közé tartozik a Tavaszi Zenei Fesztivál és a Sunset Music Festival, amelyek nemzetközi DJ-knek adnak otthont, és számos műfajt, például EDM-et és hip-hopot tartalmaznak.
  • Omán egyik legnagyszerűbb fesztiválja a Muscat Fesztivál, amely művészeti formákon és különféle tevékenységeken keresztül mutatja be az ománi kultúrát és örökséget. A fesztivál egy egész hónapig tart, januárban és februárban.
  • A fesztivál rendezvényei közé tartoznak a színházi előadások, akrobatikus rendezvények, oktatási programok, sport, cirkusz, teveverseny, vetélkedők, szabadidős programok gyerekeknek, ételstandok, valamint tűzijátékok. Vannak túrák is a turisták számára, amelyek bepillantást nyújtanak a tipikus hagyományos ománi életmódba, valamint bepillantást engednek Omán múltjába. Omán minden tájáról érkeznek emberek Muscatba, hogy ünnepeljenek.
  • Ománban a Ramadán a muszlim hit egyik legszentebb hónapja, amelyet mély vallási és kulturális hagyományok öveznek. Ebben az időszakban a hívők napkeltétől napnyugtáig böjtölnek, ami azt jelenti, hogy tartózkodnak az étel és ital fogyasztásától, valamint a dohányzástól és más élvezeti cikkek használatától. Az éjszakai órákban, naplemente után tartják az iftar nevű étkezést, amely a böjt megtörését jelenti. Az iftar gyakran egy könnyű étellel, például datolyával vagy levessel kezdődik, majd később egy kiadósabb vacsorával folytatódik. A Ramadán alatt Ománban a nyilvános élet is megváltozik: az üzletek és éttermek nyitvatartása igazodik a böjti szokásokhoz, napközben zárva tarthatnak, vagy rövidebb ideig lehetnek nyitva. Az éttermek és kávézók gyakran csak az esti órákban szolgálnak fel ételt, és a nem-muszlimokat is arra kérik, hogy tisztelettel bánjanak a böjtölőkkel, például azzal, hogy nem esznek vagy isznak nyilvánosan napközben. Az éjszakai órákban a városok életre kelnek, a mecsetek megtelnek a Tarawih imákra érkezőkkel, és a családok, barátok gyakran összegyűlnek, hogy együtt ünnepeljék az iftart. A Ramadán végén a háromnapos Eid al-Fitr ünnepséggel zárják le a böjti hónapot, amikor az emberek ünnepelnek, ajándékokat cserélnek, és különleges ételeket készítenek. (2025-ben a Ramadán február 28. kezdődik és március 29.-ig tart!)

Az Al Said család a leghosszabb ideig uralkodó királyi család egész Arábia területén, amelynek uralkodása az elmúlt három évszázad (pontosabban 1744) óta folyamatos.

  • Úgy vélték, hogy a jaarubahok voltak az első telepesek Ománban. Ie 8. században Yaarub, Kahtan leszármazottja uralta Jement, beleértve Ománt is. Az évszázadok során Nyugat-Arábiából származó törzsek éltek Ománban, és a halászatot, a földművelést és az állattenyésztést választották élőforrásuknak. A 16. században a portugálok gyarmatosították Ománt, elsősorban a fővárost, Muscatot. Muscat köztudottan a Perzsa-öböl régiójának kereskedelmi központja. A portugál gyarmatosítás 143 évig tartott. A 18. század végén, amikor Omán megszilárdította tengeri hatalmát, a britek Délkelet-Arábiát is uralni akarták.
  • Omán ma is a nagy olajtartalékokkal rendelkező országok közé tartozik, világszerte a 25. helyen áll. Az olajtartalékokon kívül Omán turizmussal, halakkal, datolyával és egyéb mezőgazdasági termékekkel kereskedik.
  • Omán az arab világ legrégebbi független állama. Az ország stratégiai helyen fekszik a Perzsa-öböl torkolatánál. Omán megosztja szárazföldi határait az Egyesült Arab Emirátusokkal északnyugaton, Jemennel délnyugaton és Szaúd-Arábiával nyugaton. Pakisztánnal és Iránnal is megosztja tengeri határait. Omán tengerparti régiója szőlőjéről és egyéb mezőgazdasági termékeiről ismert. Az ország központi sivatagát a meteoritok nélkülözhetetlen forrásaként keresik fel a kutatók.
  • Az Al Said család a leghosszabb ideig uralkodó királyi család egész Arábia területén, amelynek uralkodása az elmúlt három évszázad (pontosabban 1744) óta folyamatos.
  • A legenda szerint Salamon király egy ománi törzsnek ajándékozott egy Zad el-Raheb nevű mént, amely az összes jó tulajdonság megtestesítője volt. Azt mondják, hogy az ománi gyönyörű lovak ettől a lótól származnak.

Ománi időjárás

OMAN Időjárás

 

Télen a legjellemzőbb a száraz és meleg idő, esőre szinte biztosan nem kell számítani. A nappali hőmérséklet körülbelül 30°C körül mozog, így strandolásra és kirándulásra is ideális időjárás. Éjszaka pedig kellemesen hűl le a levegő, általában 20-24 fokra. A tengervíz is tökéletes hőmérsékletű, 26-29°C körüli.

Egészségügy

  • Ománban az elmúlt években az egészségügyi infrastruktúra nagy léptékben fejlődött, jól kiépített kórházhálózattal rendelkeznek.
  • A kórházak jól felszereltek, az európai szabványoknak is megfelelnek. Ha a közelben nincs kórház, feltehetően van úgynevezett Primary Health Center, ez megfelel az itthoni házi orvosi rendelők intézményének. Az orvosok általánosságban indiaiak, de jól beszélnek angolul.
  • Balesetek esetén számítani lehet az állami egészségügyi intézmények részéről az ingyenes ellátásra. A privát klinikák viszont fizetősek, mint hazánkban.
  • Gyógyszertárakból van egy pár az országban így, ha valami kisebb egészségi problémánk adódna, akkor az itt dolgozókhoz is tudunk fordulni
  • Ománba kötelezően előírt oltás nincs, de a nemzetközi ajánlások alapján érdemes a következő oltásokkal rendelkezni: diftéria, tetanusz, járványos gyermekbénulás, hepatitis A, hepatitis B, hastífusz, meningitisz, veszettség elleni védőoltás.

Egyéb érdekes, fontos dolgok:

  • Omán beszélt nyelve az ománi arab, de nagy hangsúlyt fektetnek az angol nyelv oktatásása, így sokan beszélnek angolul is.
  • Az ománi emberek nem igazán isznak alkoholt, azonban a Mountain Dew nagy szeretetnek örvend.
  • Míg a bűnözési ráta több országban ingadozik az évek során, az omániak gyakorlatilag nem létező bűnözési rátával büszkélkedhetnek. Ennek oka az országban bevezetett szigorú saría törvény, amely szigorú büntetést ír elő minden elkövetett bűncselekményért
  • Az UNESCO négy világörökségi helyszínt nyilvánított Ománban: Bahla erőd, Al Khutm és Al Ayn régészeti lelőhelyei, Bat, Al Aflaj öntözőrendszerei és a tömjén földje.
  • Omán a világ teljes tömjéntermelésének 17%-áért felelős
  • A nők hímzett abayát és a férfiak hosszú fehér köpenyt hordanak. A férfiak feje tetején egy fejdísz található, amely egy mussar nevű turbánt és egy kummah nevű sapkát tartalmaz. Omán vidéki részein egyes férfiak hagyományos, mahfif nevű fejpántot viselnek. A derekuknál, egy közönségesen shalnak nevezett övre rögzítve, amely a dishdasát tartja, a khanjar nevű szertartásos tőr. Valamikor fegyverként használták az ellenségek ellen a sivatagban, de ma már a fiatal fiúk felnőttkorát jelképezi. Az ománi férfiak szertartásokon, esküvőkön és vallási ünnepeken viselik.
  • Mivel Omán muzulmán ország, a nőknek be kell takarni a fejüket. A lihaf nevű ománi fejdísz fedi a nők fejét, nyakát, és akár az arc köré is tekerhető, bár Ománban ez nem kötelező. A nagyobb lefedettség érdekében a nők a szerénység jeleként viselik a burkát.
  • Az ibadizmus szigorú természetének megfelelően Omán mecsetei egyszerűek, kevés díszítéssel és minaretek nélkül, ellentétben muszlim szomszédaikkal. Vallásuk szerint az ibadisták nem isznak alkoholt, és a szerénység a norma. A nők és a férfiak kötelesek eltakarni vállukat, karjukat és lábukat nyilvános helyeken. A ramadán hónapban Ománban viszonylag csendesen telik a nap, és törvénybe ütközik, hogy ebben az időszakban nyilvános helyen enni, inni vagy hangosan zenélni.
  • Ha szeretne fotókat készíteni a helyiekkel, először engedélyt kell kérnie, különösen, ha ománi nőkről van szó.
  • A férfiak hivatalos megszólítása a „Sayed” és a „Sayeeda” a nők számára, és fontos, hogy a helyi embereket a megfelelő módon üdvözöljük, mivel a civilitást nagyra értékelik. Bár ez nem kötelező, a helyiek jól fogadják a legalább egy kicsit arabul tudó látogatókat, hiszen ez tudatos törekvést mutat kultúrájuk elsajátítására.
  • Bár a szokások lassan változnak, tanácsos korlátozni az interakciókat, például a kézfogást, a mosolygást és a beszélgetést az ellenkező nemmel, hacsak nem ők teszik meg az első lépést. A tömegközlekedésben is a férfiak többnyire átadják a helyüket a nőknek, mivel az ellenkező nemhez tartozóval ilyen közeli környezetben ülni rossz szemmel nézik.
  • Az ománi kultúra és szokások iránti tisztelet jeleként a legjobb, ha a női turisták eltakarják a vállukat és a térdüket, miközben a piacokon vásárolnak.
  • Nem ritka, hogy a taxisofőrök vagy idegenvezetők beszélgetést kezdeményeznek, vagy ha szeretik a társaságát, hazahívják, hogy találkozzanak a családjukkal. Nagyon büszkék arra, hogy vendégül látják Önt.

Az ománi kultúra és szokások iránti tisztelet jeleként a legjobb, ha a női turisták eltakarják a vállukat és a térdüket, miközben a piacokon vásárolnak.

Fontos szabályok:

  • Sayyid Qaboos bin Said Al Said szultánnal szembeni bármilyen kritika, még viccből is, tabunak számít.
  • A jó hírnév megőrzése itt fontos, és ezt fontos szem előtt tartani a helyiekkel való kapcsolattartás során. A legjobb, ha nem tesz megjegyzéseket az országra, a kormányra vagy a helyi tisztviselőkre.
  • A harag megnyilvánulásait, például a türelmetlen gesztusokat vagy a hangos vitákat, nem fogadják jól.
  • Bár Omán muszlim ország, ez nem jelenti azt, hogy az országban nem kapható alkohol; az alkoholfogyasztási engedéllyel rendelkező szállodai létesítmények, mint szolgálhatnak fel alkoholt a vendégeknek. Ezenkívül az ománi királyi rendőrségtől italengedélyek szerezhetők be. A törvényes alkoholfogyasztás korhatára az országban 21 év.
  • Ne feledje, hogy a nyilvános ittasság azonban illegális. A ramadán hónapban ezeket a kiváltságokat korlátozzák. Tilos a nyilvános helyiségekben enni, inni, dohányozni és hangos zenét játszani nappal. Bárki, akit e törvény megszegésén kapnak, letartóztatható.
  • Ne feledje, hogy durvaságnak számít, ha valamilyen ajándék nélkül érkezik, és ne felejtse el levenni a cipőjét, mielőtt belép a házba.
  • Tanácsos szerényen öltözködni, nehogy megsértse a helyi emberek érzelmeit. Ománban udvariatlanság a nyilvánosság előtt szűkös ruhákat viselni, nemre való tekintet nélkül.
  • A nőknek ideális esetben takarniuk kell a combjukat, a mellkasukat és a vállukat, bár nem kell eltakarniuk a fejüket, hacsak nem készülnek bemenni egy mecsetbe. A férfiaknak kerülniük kell a rövidnadrágokat és az ujjatlan pólókat.
  • A szakadt ruhadarabokat és a provokatív szlogeneket vagy képeket tartalmazó szlogenes pólókat valószínűleg kerülni kell.
  • Bár kétrészes fürdőruha viselhető a privát strandokon, a legjobb, ha azonnal letakarod, amint elhagyod az úszóterületet. Nyilvános strandokon a legjobb, ha teljes hosszúságú úszóruhát viselünk. Nem szabad bikinit, speedot és feltűnő fürdőruhát viselni.
  • A női utazók nagy szabadságot élveznek Ománban. Mivel azonban a nemek közötti interakció viszonylag minimális, a helyiekkel való egyszerű interakciók félreértelmezhetők.
  • Olyan városi területeken kívül, mint Muscat és Salalah, nem tanácsos mosolyogni, vagy túl közel maradni az ellenkező nemhez, mivel ez flörtölő viselkedésnek tekinthető.
  • A tömegközlekedésben jobb elkerülni a férfi társutasok mellé ülni.
  • Ha helyiekkel fényképez, fontos, hogy először kérje ki az engedélyüket. Ez különösen igaz az ománi nőkre, akiket esetleg felháborít, ha beleegyezésük nélkül fényképezik őket.
  • Kérdezzen minden fizikai érintkezés előtt. Ez kiterjed a fizikai érintésre is. Ha egy helyi nem kínál először kezet, jobb elkerülni.
  • A turisták iránti rugalmassága ellenére Omán viszonylag konzervatív a kapcsolatokat illetően. A pároknak minimálisra kell csökkenteniük a szeretet nyilvános megnyilvánulását, hogy elkerüljék a figyelem felkeltését, mivel ez a fajta viselkedés sértőnek számít.
  • Tilos együtt élni vagy megosztani egy szállodai szobát egy ellenkező nemű taggal, aki nem házastárs vagy rokon, bár a felkapottabb szállodák szemet hunynak efelett.
  • Mint a Közel-Kelet minden országában, az ománi kormány sem nézi el az LMBTQ tevékenységeket. A homoszexualitás itt illegális. Az ománi büntetőtörvénykönyv 33. cikke szerint az erotikus cselekmények és az azonos nemű személyek közötti kapcsolatok hat hónaptól három évig terjedő börtönbüntetésnek minősülnek. De a szomszédaival ellentétben Omán elviselhetőbb. Hacsak az egyének nem tanúsítanak nyíltan homoszexuális viselkedést, vagy nem jelentik be ezt, valószínűleg nem fogják zavarni őket utazásaik során.
  • Még ha a klíma kifejezetten meleg is, tanácsos vinni pulóvert az erősen légkondicionált belső terek miatt. 50 faktoros naptejet, sapkát és kalapot a nap ellen. Hölgyeknek egy kendőt és egy hosszú ujjú blúzt, hosszú nadrággal/szoknyával a Nagymecset meglátogatásához. Itthon szedett gyógyszereket, spéci kozmetikumokat. Minden kapható ott is, de korlátozott beszállítóktól. És nem olcsón.
  • Lányoknak, nőknek kötelező egy adag papírzsepi a wc látogatásokhoz. Sokszor, főleg vidéken gond, hogy a helyi nők a wc használata után lemossák magukat, kicsi, kézi zuhannyal. Ettől a wc-kben mindig egy tocsogós helyre kell bemenni. Flip- flopban csak az próbálkozzon, akinek erős a gyomra.