Juhász Anna Prima-díjas irodalmár ma hazánk egyik legsikeresebb irodalmi szervezője, az ország legnagyobb irodalmi rendezvény-sorozatainak megálmodója és megvalósítója. Nevéhez fűződik az 15 éves Irodalmi Szalon, a Várkert, a New York Kávéház művészeti sorozatai, a Sanctum országjárás, utazik Kárpát-medencébe és Nyugat-Európába összművészeti, irodalmi programokkal. Gyermekkorát visszatérően Párizsban, egyetemi éveit nagyrészt Rómában töltötte, utazásai inspirálják, kutatja a magyar alkotók helyét a nagyvilágban. Tematikus irodalmi sétái országszerte és irodalmi utazásai évek óta a közönség kedvencei, ahol lépésről lépésre kerülhet mindenki közelebb az alkotók szövevényes életéhez, a művek hátteréhez és a városok nyújtotta ihletforrásokhoz. Célja: eljuttatni a közönséghez az olvasás szeretetét, a magyar irodalom gazdagságát.
„Anna az egész világot képes felfogni. Ez Juhász-örökség”.
Az IBUSZ és Juhász Anna Prima-díjas irodalmár közös szervezésében különleges kulturális utazásokra invitáljuk az irodalom és utazás szerelmeseit. Juhász Anna, hazánk egyik legismertebb irodalmi programszervezője, évek óta vezeti tematikus sétáit és irodalmi utazásait, melyek során a művek és városok mélyebb összefüggéseit tárja fel a résztvevők előtt. Az újonnan induló sorozat három ikonikus helyszínre vezet: Párizsba, Rómába és Nápolyba – a magyar irodalom nagyainak nyomában.
Ezek az utak nemcsak testet, de lelket is megmozgatnak – egyedülálló lehetőség, hogy a magyar irodalom nagyjaival együtt fedezzük fel Európa nagyvárosait.
2025.08.03. | 4 nap/3 éjszaka
„Megállok lihegve: Páris, Páris, / Ember-sűrűs, gigaszi vadon.” –irja Ady Endre Páris, az én Bakonyom ciműversében. Ady Endre a francia fővaros szerelmese volt, tudjuk, 1904 es 1911 között hétszer járt Párizsban, de nemcsak ő volt a város szerelmese. Bölöni György szerint ,,Párizsban már magyar negyed is van˝ és ide kötődött Bartók Béla zeneszerző illetve Czóbel Béla, Galimberti Sándor, Dénes Valéria, majd Reigl Judit és Hantai Simon festőművészek is. A francia főváros, Párizs, az élet helye volt Radnóti Miklósnak és József Attilának is, akik nyelvtanfolyamra és egyetemi kurzusra jártak ide, Nemes Nagy Ágnes, SzabóMagda, Pilinszky János verseik forditásaival, vagy épp Vas István, Juhász Ferenc, Márai Sándor munkájuk és barátságaik révén érkeztek több alkalommal a városba. Egykori hotelszobák, emléktáblák, végtelen séták, kávéházi estek és műtermek, irószobák ihletett levegője –telis tele magyar alkotással –ez elevenedik meg az irodalmi, képzőművészeti barangolás okán a francia fővárosban.
2025.08.27. | 4 nap / 3 éjszaka
Az olasz főváros gazdag művészeti múltja mellett az utcák, házak és terek telis tele vannak magyar irodalmi és művészeti emlékekkel, regények helyszíneivel, történetek kulisszáival. Róma Szerb Antal és Szabó Magda, Márai Sándor, Pilinszky János és Nemes Nagy Ágnes, és Róma Ady Endre, Szőnyi Zsuzsa, Kosztolányi Dezső, Babits Mihály és hozzá fűzve Dante és Isteni színjáték is – egészen a 18. századig utazhatunk vissza, ha a két ország közti kapcsolódást keressük. De nem csak nosztalgia lengi át a kötődést – a kortárs irodalom színe-java Rómához ,,tartozik˝, s az olasz irodalomhoz. A négy napos római út során az írók csúcs-pillanatait keressük meg, ahogy Lengyel Balázs fogalmaz – a római utazás ,,olyan tetőpont-élmény volt, amelyet visszanézve boldogságnak tekinthet az ember.˝ Szerb Antal híres műve, az Utas és holdvilág is erre utal: ,,Azt hiszem, semmi sem volt olyan jelentős a számomra, mint öt déli utam, négy Itáliában és egy (idén augusztusban) Dalmáciában. Nem is értem, hogyan élhettem úgy, hogy nem ismertem ezeket az országokat. A jövő hónapban jelenik meg regényem, amelyet itáliai benyomásaim felhasználásával írtam, mivelhogy, mint tudod, nagyon takarékos ember vagyok.˝
2025.09.03. | 5 nap / 4 éjszaka
Nápoly - a magyar látogató számára leginkább az 1948-ban emigrációba induló, és Nápolyban letelepedő Márai Sándort jelenti, aki idén 125 éve született. Az ő és művei nyomába eredünk az irodalmi úttal, meglátogatva egykori otthonát, a nápolyi Rózsadombnak tartott Posillipo negyedet, a környező, és a magyar írók számára fontos városokat, mint Capri, Positano, Amalfi, s a kortárs olasz irodalom kiválóságaival közös programokra is számíthat minden látogató. Márai Nápolyban idézi a 137. zsoltárt, amelyből Dsida Jenő Psalmus Hungaricusa is született. Az öt napos utazás során hagyomány és jelenidejűség között ingadozva járjuk a várost, és figyeljük meg a nápolyiakat Márai Sándorral, egy "garabonciás" szemszögéből.
Literatúra idén nyáron több nagyvárosba, az irodalommal és kedves szerzőinkkel karöltve.